V kysuckých povestiach ukrytý poklad

12.07.2017 11:32

povesti

Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto si pripravila prázdninový program pre centrá voľného času v meste. Hneď 11.7. zavítalo do priestorov knižnice Centrum voľného času na Komenského ulici s p. Klušákovou. 20 detí zažilo v knižnici popoludnie spojené s hľadaním pokladu. Aby poklad správne našli a skompletizovali, vypočuli si v úvode rozprávanie spojené s prezentáciou na tému kysuckých povestí, legiend a rozprávok.

Dozvedeli sa, že na Kysuciach žili ľudia kedysi v horských osadách a keďže si nedokázali všetky prírodné úkazy vysvetliť, verili na strašidlá. Medzi tie kysucké patrili: svetlonos, nočnica, sotona, vodník, víly i bosorky. Boli to nadprirodzené bytosti, s ktorými nebolo hodno sa zahrávať. Vôbec sa neodporúčalo sa počas noci presúvať z osady do osady. A keď musel predsa len niekto cestu merať, mal tak urobiť potichu, bez kriku a hlasného rozprávania. Ak by sa niekto predsa len odvážil napríklad zapískať, privolal by nočnicu alebo svetlonosa.

Deti mali možnosť vypočuť si aj pár slov o autoroch kysuckých povestí. Spoznali J. Poroda, J. Podmanického a P. Kubicu a prečítali si ukážky z ich tvorby. Zoznámili sa s tajomnými miestami opisovanými v povestiach z okolia nášho mesta. Jedným z nich je vrch Rochovica. Spolu s ďalším vrchom – Brodniankou tvoria kysuckú bránu. O Rochovici sa v minulosti popísalo veľa s údajnými

pokladmi. Donedávna to boli len legendy, ale pred niekoľkými rokmi sa tu skutočne našiel poklad. Kedysi dávno tu bolo dočasné opevnenie, kde sa sťahovali Kysučania v čase nebezpečenstva. Podobný hrádok bol vystavaný aj na Ľadonhore. Ďalší poklad sa našiel aj v Hornom Vadičove pri stavbe nového rodinného domu.

Tety knihovníčky objasnili aj to, ako obyvatelia nášho regiónu prišli k pomenovaniu Kysučania a prečo sa časť Poviny volá Tatárovce. Neuveriteľne znie, že v Povine zostal bývať Tatár a zamiloval sa do krásnej Slovenky. Z toho dôvodu pomenovanie časti tejto kysuckej obce.

Legendami je opradené aj ich rodné mesto. Najznámejšia je asi legenda o podzemných chodbách pod Kysuckým Novým Mestom. Jediná sprístupnená je zatiaľ tá, ktorá spája bývalú faru s kostolom sv. Jakuba.

A aby deti dokázali, že si z prezentácie a výkladu niečo zapamätali, bolo ich úlohou odpovedať na niekoľko otázok. Ak pozorne počúvali, správne odpovedali a knihovníčky im prezradili správny predmet patriaci do pokladu. Ak dobre zodpovedali na všetkých 6 otázok nazbierali do pokladu 6 určených predmetov.

V závere vyrobili ešte kysuckú bosorku na metle. Ich posledná úloha bola sťažená tým, že bosorka bola rozkúskovaná na niekoľko častí. Po vymaľovaní a vystrihnutí jednotlivých kúskov bosorky ju museli ešte správne poskladať a vymyslieť jej meno.

Tety knihovníčky z knižnice chcú touto cestou pochváliť kysucké deti z CVČ na Ulici Komenského, že svojou šikovnosťou a disciplinovanosťou nazbierali poklad ukrytý v kysuckých povestiach.

J. Hrubá