Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Bookstart

bookstart.jpgVitajte na stránke projektu BookStart - S knižkou do života
Projekt je zameraný na podporu čitateľstva detí do 5 rokov.

 

Získali ste detský preukaz používateľa zdarma? Ako ho môžete využiť?

 • stačí s preukazom navštíviť mestskú knižnicu, kde knihovníčka vaše dieťa zaeviduje,
 • knihy si môžete vypožičať už v prvý deň návštevy,
 • na detský preukaz používateľa nie je možné vypožičiavať knihy z oddelenia literatúry pre dospelých,
 • ročný členský poplatok držitelia detského preukazu používateľa nehradia do 5 rokov veku dieťaťa,
 • využite užitočné linky a navštívte portály plné odporúčaných detských kníh,
 • sledujte podujatia knižnice a zapojte sa.

 

Rady pre dobré čítanie

Spravte zo spoločného čítania súčasť každodenného rituálu

 • čítajte alebo rozprávajte príbehy dieťatku pred spaním, u lekára, v čakárni alebo v autobuse,
 • bavte sa s knižkou a dieťatkom – dieťatko by sa malo učiť, že knihy sú zábavné,
 • pár minút stačí, netrápte sa, ak dieťatko nechce príbeh dokončiť, menšie deti obsedia pri príbehu len pár minút, ale ako rastú vydržia dlhšie,
 • hovorte alebo spievajte o obrázkoch v knižkách,
 • nemusíte príbeh čítať doslovne, môžete ho rozprávať, dieťatku pomáha očný kontakt pri sústredení sa na príbeh,
 • nechajte dieťa obracať stránky,
 • pamätajte si, že je v poriadku preskočiť stránky, ak to dieťatko potrebuje,
 • príbeh môžete využiť pri aktivitách ako kreslenie apod.,
 • nechajte príbeh prerozprávať, dieťa si zapamätá príbeh.

 

Knihy vhodné pre deti do 1 roka

knizka_hracka.jpgKnižka hračka
Má obrovskú prednosť, otvorene sa priznáva k svojmu poslaniu – precvičovať duševnú činnosť detí a rozvíjať ju prostredníctvom činností, ktoré ponúka. Mnohé knižky majú zasúvacie a vysúvacie diely, otváracie časti a dvierka, ktoré niečo skrývajú. Vašou úlohou je povzbudzovať vaše dieťa, aby plnilo úlohy, ktoré knižka ponúka.

Textilná knižka
Je vhodná na rozličné manipulovanie a bez rizika, že si drobček ublíži. Môže poslúžiť textilan_knizka.jpgunavenému čitateľovi aj ako vankúšik. Je výborným spoločníkom do kočíka i postieľky na spokojné usínanie. Úžasnou výhodou textilnej knižky je, že sa dá vyprať v práčke, ak sa stane malému čitateľovi nejaká nehoda.

 

Lepenková knižka
Je vytrvalým zbrojnošom na ceste k čitateľstvu. Je odolná, pripravená aj na bojové zaobchádzanie a prvé odvážne a ťažkopádne listovanie. Občas môže poslúžiť aj ako garáž, či predmet na bubnovanie – vydrží všetko. Má totiž pevné a hrubé strany. Neprekáža, keď bude malá čitateľ aj ústočkami, v súčasnosti sú všetky knižky netoxické, vyrobené z bezchybného materiálu a zdravotne nezávadné. V prípade núdze môže knižka poslúžiť aj ako hryzadlo. Knižka je dobrým spoločníkom na výlety – je vhodná na pikniky a prechádzky, neprekáža je ani prípadný priamy kontakt so zvieratkami – je ľahko umývateľná.

zvukova_kniha.jpgZvuková knižka
Je veľmi veselým a urozprávaným spoločníkom. Knižka, ktorá naozaj rozpráva rečou hudby, rečou zvieratiek, rečou rozličných zvukov. Zvukové knižky sú veľmi výhodné pre čitateľov – prvoročiakov – cvičia si ušká v diferencovaní zvukov a veselým spôsobom ich učia priradiť zvuk k obrázku.plastova_knizka.jpg

Plastová knižka
Prvý nástroj poznávania sveta u dieťatka sú ústočká. Aby mohlo poznávať knižky aj takýmto spôsobom, sú tu knižky z mäkkého plastu. Plastová knižka je univerzálny kamarát – môže malého čitateľa sprevádzať aj do vaničky a spríjemniť im chvíle pri kúpeli.

Leporelo
Je kartónová skladačka, na ktorej sú jednoduché obrázky, niekedy sprevádzané textom. Verne zodpovedá tomu, čo by sa malo dieťatku do rúk dostať – už je to knižka, ale napriek tomu ešte vydrží. Pre tieto vlastnosti ostáva zatiaľ neprekonané. V jednoduchom obrázku na stránke leporela je zobrazená jednotlivá vec vždy samostatne a úplne zrozumiteľne. Psík je psík, mačička je mačička. Lopta je guľatá a trávička zelená.

leporelo.JPG

 

 

 

 

Obrázková knižkaobrazkova_knizka.jpg
Obdobou leporela sú obrázkové knižky, ktoré sú obsahovo totožné s leporelom, tiež vyhotovené z kartónu, ale na chrbte sú viazané ako skutočná kniha. Dokonale knihu imitujú, pritom však vydržia neobratnú manipuláciu malého čitateľa. Prvé knižky by mali mať veľké zreteľné obrázky. Jeho očko sa musí naučiť koncentrovať vizuálnu pozornosť na jedno miesto. Okrem toho sa musí naučiť aj rozlišovať jednotlivé objekty, ich tvary a ohraničenie. Jednoduchosť prospeje aj pri priraďovaní slov k jednotlivým objektom na ilustráciách.


 

Knihy pre deti od 1 do 3 rokov

Bohato ilustrovaná knihaobrazkova_knizka2.jpg
Je v tomto období vhodná preto, lebo o nej môže mamička alebo otecko dlhšie rozprávať. Dieťatko sa učí pozorne počúvať, cvičí schopnosť spájať slová s obrázkom a vytvárať súvislosti.

 

 

ilustrovana_kniha.jpgKnižka s vecným obsahomilustrovana_kniha1.jpg
Malé deti veľmi obľubujú knižky vecného charakteru, ktoré zobrazujú park, školu, stavbu, stanicu, lunapark, ZOO, obchodný dom, prírodu, trh a ďalšie miesta a priestory. Sú plné drobných detailov. Deti ich dokážu študovať dlhý čas. Knihy sú dobrým trenažérom na nácvik zrakovej citlivosti, rýchleho rozpoznávania a pomenovávania objektov, rozvíjanie slovnej zásoby a poznávanie súvislostí.

 

Knižka s jednoduchými príbehmi a rozprávkamiknizka_s_pribehom.png
Nebojte sa začať s príbehmi čo najskôr. Posledné výskumy totiž ukazujú, že rozumový vývin sa začína oveľa skôr, ako u dieťatka začína aktívna produkcia reči. Najhodnotnejšie sú príbehy o zvieratkách a mláďatkách.

 

Priestorové 3D leporelo
Jeho význam tkvie nielen v atraktívnosti, ale hlavne v ohromnej stimulačnej sile pri počúvaní príbehu a koncentrácii sa na počuté slovo. Priestorový obrázok vytvára dobrý základ pre detskú obrazotvornosť.

popup_kniha.jpg

 

 

 

 

 

 

basniky.jpgJednoduché rečňovanky a riekanky
Už v tomto období môže dieťatko prichádzať do kontakt s riekankami. Jednoduchšie riekanky ulahodia jeho ušku a poskytnú mu potrebnú slovnú prípravu prostredníctvom rytmu, melodickosti a rýmov. Mnohé riekanky sú umiestňované až do leporel a obrázkových knižiek. Obrázok a riekanka patria k sebe.

 


 

Knihy pre deti od 3 do 5 rokov

versovanky.jpgRiekanky
Sú typickými literárnymi útvarmi pre deti od dvoch do šiestich rokov. Pri riekankách dieťatko veďte k pohybu, aby tlieskalo ručičkami, kývalo nožičkami.

 

 

 

Knižky s básničkamibasnicky.jpg
Pôsobia na deti podobne lahodne ako knižky s riekankami, a to taktiež vďaka rýmu, rytmu a melodickosti. Navyše už majú komplikovanejší obsah a často aj jednoduchý príbeh, ktorému musí malý čitateľ porozumieť.

 

uspavanka2.JPGUspávankauspavanka.JPG
Vedie priam k ritualizácii čítania. Večerný rozprávkový rituál pred spaním je sprevádzaný jemnou pesničkou, je to najsladšie, čo môže unavený drobček dostať do postieľky. Deti potrebujú pocit bezpečia, istoty, a to im s istotou poskytnú rituály – opakujúce sa činnosti, ktoré tvoria akési pevné body v ich v živote.

 

Rozprávky a rozprávkové knižkyrozpravkova_kniha.jpg
Rozprávka neodlučne patrí k dieťatku a dieťatko k rozprávke.


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka