Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Vítame Vás na stránke Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto

Čitateľský maratón 2019 v knižnici v Kysuckom Novom Meste odštartovala Stand – up komička SimonaVytlačiť
 

citajme_si (24).JPGProjekt vznikol v roku 2008 a realizuje ho Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF. Slovenské knižnice sa vrámci tohoto projektu významne podieľajú na jeho organizovaní. Cieľom podujatia je zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú nové technológie, a tým je čítanie. V spolupráci so školami po celom Slovensku sú deti motivované k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc.
V jednotlivých mestách oslovujú knižnice na spoluprácu osobnosti späté s mestom, aby prišli podporiť deti v čítaní priamo na mieste podujatia. A tento rok osobnosťou Kysuckého Nového Mesta bola stand - up komička Simona. Stand-up comedy je forma živého komediálneho vystúpenia komika pred publikom. Jej základom je verbálny prejav vtipného monológu, príhod zo života, či pásma krátkych vtipov. Ide už o samostatný umelecký žáner, ktorého vystúpenia prebiehajú na Slovensku obvykle v kaviarňach, ale v poslednom čase môžeme nájsť stand – upistov už aj v divadlách.
A nielen to, to najlepšie, čo ponúka momentálne slovenská stand – upová scéna Simona Salátová - sa stala súčasťou knižničného celoslovenského projektu pod názvom Čítajme si.... Mediálna hviezda prišla otvoriť toto podujatie na podporu čítania bez nároku na akúkoľvek odmenu do knižnice v Kysuckom Novom Meste. Stačilo jej, „že si medzi deťmi dobila energiu“. A určite ju dobila aj deťom, prítomným učiteľkám a samotným knihovníčkam.
V poslednom čase sa totiž hovorí o bibliofóbii. Máloktoré z detí s pojmom čítanie spája príjemne nabitý pocit. Skôr čítanie berú ako nutnú povinnosť a návšteva knižnice je pre nich nudná. Preto je úžasné, že Simona prišla medzi kysuckonovomestské deti, aby z úst človeka, ktorý na ich tvárach rozžiaril smiech, počuli, že čítanie je v ich živote potrebné. Potrebné možno aj na to, aby v budúcnosti dokázali s úspechom riešiť svoje životné problémy. Veď hrdinovia ich kníh zažívajú v literárnom svete problémy podobné, ak nie úplne také isté, ako oni. A tak dávajú svojim čitateľom možnosť vyriešiť ich podľa svojho vzoru. Aké jednoduché je potom zobrať do ruky kvalitnú knihu a nechať sa inšpirovať pri problémoch so spolužiakmi, s novou láskou, či prechodom na strednú školu.
Stand - upistka Simona Salátová, členka obľúbenej slovenskej stand-up comedy Silné reči je medzi 17 chlapmi jedinou ženou. Ale v ničom za nimi nezaostáva, ba naopak, v 20 minútovom programe nakazila prítomné deti nielen čítaním, ale aj dobrou náladou. Pripravila pre nich dokonca súťaž v rozosmievaní smutných spolužiakov. Prihlásili sa nielen tí, ktorí nevstali ráno práve s dobrou náladou, ale aj takí, ktorí sa ich pokúsili rozveseliť.
A ak niektoré deti, ktoré pred odchodom do knižnice cítili nechuť k čítaniu, boli príjemne prekvapené, že v knižnici spoznali človeka, ktorý naše mesto prezentuje svojím talentom. Zažili v príjemne nabitej atmosfére pár vtipných momentov, ktoré ovplyvnili ich náladu, dúfajme, že nielen na dopoludnie strávené v knižnici. A zároveň tak urobili ďalší krok na svojej ceste k pozitívnemu vzťahu k čítaniu. A to všetko aj vďaka ich knižnici, ktorá bude ďalej pripravovať knižničné podujatia s jediným cieľom zíkskať ďalších náruživých čitateľov. Stand – upistka Simona tak podala pomocnú ruku v tomto snažení nielen knižnici v KNM, ale aj mnohým deťom, ktoré možno aj jej zásluhou v toto dopoludnie lásku k čítaniu našli. A za to by sa jej kysuckonovomestské deti chceli poďakovať.
A ako dopadol čitateľský maratón? V mestskej knižnici 30. mája od 9.00 do 15.00 čítalo 327 detí, čo je zároveň mestský rekord. Po sčítaní všetkých zúčastnených slovenských knižníc sa objavilo číslo 32 425 čítajúcich detí v jeden deň. S týmto číslo sa nepodarilo prekonať oficiálny slovenský rekord z roku 2017.

J. Hrubá


 
 
Filter
Dátum (RRRR-MM-DD)
Dátum (RRRR-MM-DD)

Podujatia knižnice

 • Podujatia knižniceVýpredaj vyradených kníh

  21.10.2019 16.11.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Výpredaj vyradených kníh z fondov mestskej knižnice. Ceny už od 0,10 € ... knihy.jpg
 • Podujatia knižniceStrašidelné čítanie

  29.10.2019 18:00
  Mestská knižnica KNM Hrôzostrašné príbehy, krvavé občerstvenie a strašné súťaže. Vsup len so vstupenkou, ktorú získate zdarma v knižnici, obm ... halloween.jpg
 • Podujatia knižnice100. výročie narodenia Márie Ďuríčkovej

  14.10.2019 25.10.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Pri príležitosti 100. výročia narodenia významnej spisovateľky Márie Ďuríčkovej knižnica pripravila podujatia pre všetky ... maria_durickova.jpg

Súťaže

 • SúťažeČítame o sto 6

  2.9.2019 29.5.2020 celý deň
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Súťaž tried všetkých základných škôl. Každý žiak získa bod za návštevu knižnice, účasť v súťaži alebo za návštevu s celo ... citame o sto 6.jpg
 • SúťažeVesmír očami detí

  21.10.2019 22.11.2019 09,00 - 18,00
  Mestská knižnica KNM Výstava najlepších prác celoslovenskej súťaže Vesmír očami detí. ... vesmir_ocami_deti (1).jpg

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka