Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať

Vítame Vás na stránke Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto

Katka Prídavková vymaľovala deťom rozprávkuVytlačiť

cele slovensko cita detom (18).JPGV druhom júnovom týždni sa v slovenských knižniciach konalo podujatie Celé Slovensko číta deťom. Knižnice si počas neho pozývajú vzácne osobnosti, ktoré deťom nahlas čítajú ukážku z kníh. Odborníci totiž radia rodičom, aby svojim deťom čítali aspoň po dobu 20 minút denne. Takého hlasné čítanie upevňuje vzťah rodičov s deťmi, podporuje zdravý psychický vývoj dieťaťa, pomáha ich sebavedomiu, rozvíja predstavivosť, slovnú zásobu a v neposlednom rade si tým trénujú pamäť.
Do Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto pri tejto príležitosti prijala pozvanie výtvarníčka Katarína Prídavková z Novej Bystrice, umelkyňa, ktorá sa venuje tvorbe fantazijných obrazov, sochárstvu, grafickému dizajnu, keramike a výrobe šperkov. Študovala na škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici na katedre maľby. V rámci štúdia sa cez výmenný program Erasmus dostala na študijný pobyt v Palma de Mallorca na Akadémii dizajnu, kde sa dostala k práci s keramikou, šperkom, grafickými technikami a architektonickým modelom. Po skončení školy vycestovala do Ázie, kde žila a tvorila niekoľko mesiacov.
Katka sa umeniu venuje naplno. K tvorbe jej ako inšpirácia slúži cestovanie po celom svete. Na každom novom mieste si všíma detaily, ktoré možno väčšine ľudí unikajú, a tie potom prenesie do svojich malieb, či sôch. Rukopis jej tvorby je jedinečný a nezameniteľný. Nielenže maľuje obrazy, k jej najnovšiemu počinu patrí kniha omaľovánok Čarovným mestom, ktorá vyšla v tomto roku. Stránky zo svojej omaľovánky priniesla Katka deťom do knižnice.
Podujatia v záhrade mestskej knižnice sa zúčastnili dve triedy tretiakov zo ZŠ Nábrežná, ktorým Katka prečítala ukážku z knihy Starec, ktorý lietal od Jána Milčáka. Keďže knižnica mala takto nadaného hosťa, Katka Prídavková predviedla deťom i maľovanie naživo. Štafetu v čítaní prebrala riaditeľka mestskej knižnice Dušana Šinalová. Deti počúvali ukážku a zároveň sledovali výtvarníčku v jej pracovnom procese. Ukážka z knihy poslúžila ako námet na obraz, ktorý bude odteraz zdobiť priestory mestskej knižnice.
Kolektív Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto chce vyjadriť veľkú vďaku Katke Prídavkovej za to, že si aj napriek pracovnému vyťaženiu našla čas pre malých čitateľov. Takisto ďakujeme za krásny obraz, ktorého tvorba zabrala tri dni, a ktorý namaľovala bez nároku na akýkoľvek honorár. V mene detí tiež ďakujeme za venovanie omaľovánok zo svojej knihy.
Celú nádherno-fantazijnú tvorbu Katky Prídavkovej nájdete na Facebooku a na stránke SASHE pod menom pridavkova.art a takisto na jej stránke pridavkova.com.

Erika Kučáková

Filter
Dátum (RRRR-MM-DD)

Podujatia knižnice