Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Vítame Vás na stránke Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto

Naj zvieratká na SlovenskuVytlačiť
 

slovenske_naj_zvierata (11).JPGAko každá krajina, má aj Slovensko v ríši zvierat svojich rekordmanov. Slovenské deti poznajú však často lepšie zvieratá exotické a tie žijúce na Slovensku nie sú pre nich až takou vzácnosťou. Preto knihovníčky z knižnice v KNM pripravili prezentáciu o Naj zvieratách na Slovensku a povyťahovali z regálov knihy o nich.
Spomenuli medveďa. Aj keď vyzerá veľmi ťarbavo, vynikajúco behá a šplhá. Jeho hmotnosť dosahuje až 350 kg. Nezabudli pripomenúť, že v mnohých európskych krajinách už vyhynul, takže pre Slovensko je jeho výskyt lichotivým.
Rekordérom spomedzi mačkovitých šeliem na Slovensku je aj rys ostrovid. Je vynikajúcim lovcom a skoliť dokáže aj muflóna. Takmer vymrel v Európe už pred 200 rokmi a za jeho výskyt na Slovensku teda môžeme byť vďační.
Medzi bežcami sú najlepšími zajac poľný, srnec a jeleň, ale i vlk, ktorý dokáže mať po nočnom love v nohách aj 80 kilometrov. Ako lovec však nie je obratný, a preto loví pre istotu vo svorke. Bežcami sú i koníky. Máloktoré dieťa vie, že aj na Slovensku žije približne 300 polodivokých koní pobehujúcich väčšinu roku po okolitých pasienkoch na Muránskej planine.
V ríši vtákov je našou pýchou orol skalný. Na Slovensku bol uchránený pred úplným vyhubením. Je vzácny aj z toho dôvodu, že samička dokáže naklásť najviac 2 vajíčka. Takže sa rozmnožuje len veľmi pomaly.
Samozrejme super zvierat v slovenskej prírode je oveľa viac, o niektorých ďalších sme si spolu deťmi prečítali aj v knihe od R.Morica: Z poľovníckej kapsy. Celé dopoludnie strávené v knižnici sme zakončili pretekmi žiab. Keďže žabky sú výborné v skákaní, knihovníčky vyrobili 2 origami žaby. Každý zo žiakov, ktorý sa postavil na štartovaciu čiaru mal za úlohu pomôcť papierovej origami žabe k čo najlepšiemu skoku. A tak sa v knižnici odohrali majstrovstvá skákajúcich žiab. Tí najlepší získali odmenu v podobe lopárika na sánkovanie.

J. Hrubá


 
 
Filter
Dátum (RRRR-MM-DD)
Dátum (RRRR-MM-DD)

Podujatia knižnice

 • Podujatia knižniceVýpredaj vyradených kníh

  21.10.2019 16.11.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Výpredaj vyradených kníh z fondov mestskej knižnice. Ceny už od 0,10 € ... knihy.jpg
 • Podujatia knižniceStrašidelné čítanie

  29.10.2019 18:00
  Mestská knižnica KNM Hrôzostrašné príbehy, krvavé občerstvenie a strašné súťaže. Vsup len so vstupenkou, ktorú získate zdarma v knižnici, obm ... halloween.jpg
 • Podujatia knižnice100. výročie narodenia Márie Ďuríčkovej

  14.10.2019 25.10.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Pri príležitosti 100. výročia narodenia významnej spisovateľky Márie Ďuríčkovej knižnica pripravila podujatia pre všetky ... maria_durickova.jpg

Súťaže

 • SúťažeČítame o sto 6

  2.9.2019 29.5.2020 celý deň
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Súťaž tried všetkých základných škôl. Každý žiak získa bod za návštevu knižnice, účasť v súťaži alebo za návštevu s celo ... citame o sto 6.jpg
 • SúťažeVesmír očami detí

  21.10.2019 22.11.2019 09,00 - 18,00
  Mestská knižnica KNM Výstava najlepších prác celoslovenskej súťaže Vesmír očami detí. ... vesmir_ocami_deti (1).jpg

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka