Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať
 
 

Vítame Vás na stránke Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto

Slovenské najVytlačiť
 

naj_slovensko (1).JPGStále viac ľudí rozmýšľa nad tým, ako úspešne spropagovať našu krajinu v zahraničí a zlepšiť povedomie o maličkom Slovensku. A vybudovať už u detí na základných školách pocit, aby  sme boli na Slovensko hrdí. Z toho dôvodu aj knihovníčky z knižnice v Kysuckom Novom Meste vytvorili prezentáciu pod názvom Slovenské Naj. A pozvali šikovných školákov zo ZŠ Dolinský potok, aby im porozprávali o tých častiach slovenskej histórie a kultúry, ktorými by sa mohli v zahraničí popýšiť pred ostatnými obyvateľmi krajín Európy.
Deti sa vďaka rozprávaniu dozvedeli o nápise na Trenčianskej skale, dôkaze o tom že hrdý rímsky generál prezimoval so svojimi vojakmi v obci Laugarício pri Trenčíne. Získali informácie aj o Sitnianskom hrade a legende, že v útrobách kopca pod hradom je ukrytá armáda chrabrých rytierov, ktorí prídu Slovákom na pomoc, keď im bude najhoršie.
Zistili, že aj na území Slovenska žijú zvieratá, ktoré sú svetovým unikátom Dôkazom toho je kamzík tatranský, ktorý sa inde na svete nevyskytuje, jeho domovom je výlučne Slovensko. Boli poučené o tom, že na výlete v tatranskej prírode sa majú správať ohľaduplne a zodpovedne, aby tento prísne chránený druh neplašili a tým ho ochránili od pádu z vysokých skál.
Tety knihovníčky nevynechali ani pasáž o obľúbených slovenských jedlách, ktoré inde vo svete nie sú súčasťou jedálnych lístkov. Spomenuli skalický trdelník a, samozrejme, bryndzové halušky. Aby tak deti vedeli náhodnému záujemcovi o výlet na Slovensku odporučiť delikatesy slovenskej kuchyne.
Ozajstným divom Slovenska sú aj slovenské ľudové rozprávky. Asi najznámejšou je rozprávka Soľ nad zlato od B. Němcovej. Spisovateľka ju napísala v Prahe, ale vypočula si ju od svojej slovenskej slúžky Marky v kúpeľoch Sliač. Pasáž z rozprávky, kedy Maruška vchádza do podzemného soľného kráľovstva čítali deti na podujatí zámerne. Následne im bolo vysvetlené, že takýmto kráľovstvom bolo mesto Solivar, kde sa v soľných baniach dlhé roky ťažila kvalitná slovenská soľ.
A deti si mali možnosť na záver podujatia svoje vedomosti overiť v zábavnom kvíze prostredníctvom kolesa šťastia. Po vytočení farebného poľa na kruhu so štyrmi rôznymi farbami im bola prečítaná otázka súvisiaca s prezentáciou. Ak otázku zodpovedali správne, body na farebnej kartičke boli pripočítané. Ak nie, body pridelené neboli. Víťazné družstvo získalo vždy cenu v podobe aktuálnych trendových samolepiek.


 
 
Filter
Dátum (RRRR-MM-DD)
Dátum (RRRR-MM-DD)

Podujatia knižnice

 • Podujatia knižniceVýpredaj vyradených kníh

  21.10.2019 16.11.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Výpredaj vyradených kníh z fondov mestskej knižnice. Ceny už od 0,10 € ... knihy.jpg
 • Podujatia knižniceStrašidelné čítanie

  29.10.2019 18:00
  Mestská knižnica KNM Hrôzostrašné príbehy, krvavé občerstvenie a strašné súťaže. Vsup len so vstupenkou, ktorú získate zdarma v knižnici, obm ... halloween.jpg
 • Podujatia knižnice100. výročie narodenia Márie Ďuríčkovej

  14.10.2019 25.10.2019 9:00 - 18:00
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Pri príležitosti 100. výročia narodenia významnej spisovateľky Márie Ďuríčkovej knižnica pripravila podujatia pre všetky ... maria_durickova.jpg

Súťaže

 • SúťažeČítame o sto 6

  2.9.2019 29.5.2020 celý deň
  Mestská knižnica Kysucké Nové Mesto Súťaž tried všetkých základných škôl. Každý žiak získa bod za návštevu knižnice, účasť v súťaži alebo za návštevu s celo ... citame o sto 6.jpg
 • SúťažeVesmír očami detí

  21.10.2019 22.11.2019 09,00 - 18,00
  Mestská knižnica KNM Výstava najlepších prác celoslovenskej súťaže Vesmír očami detí. ... vesmir_ocami_deti (1).jpg

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka