Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mestská knižnica Kysucké Nové MestoHľadať

Vítame Vás na stránke Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto

Učíme sa s rozprávkouVytlačiť

o_cervenej_ciapocke (1).JPGUčíme sa s rozprávkou je názov pásma knižničných podujatí určeného pre predškolákov, prostredníctvom ktorého sa knihovníčky rozhodli, že spolu so škôlkarmi preopakujú tradičné ľudové rozprávky. Každú známu rozprávku ako Snehulienka, Šípkova Ruženka či Perníková chalúpka a naposledy aj Červená čiapočka, majú pripravenú tak, že ju majú rozloženú do niekoľkých slideov v rámci powerpointovej prezentácie. V každom z powerpointových obrázkov známej rozprávky si najskôr deti vypočujú jej text a potom plnia úlohu, ktorá s rozprávkou súvisí. Teda, ak sa v texte vyskytne veta, že kytička, ktorú Červená čiapočka nesie k babičke mala 3 kvietky: červený, modrý a biely, úlohou je ukázať na obrázku správnu kytičku, ktorá zodpovedá uvedenému popisu.
Po správnom zodpovedaní všetkých uvedených úloh si prejdú ešte maľovaným čítaním. Maľované čítanie rozvíja predčitateľskú gramotnosť v predprimárnom vzdelávaní. Namiesto jednoznačného slova v príbehu je nakreslený obrázok, ktorý dopĺňa písaný text. Každému z prítomných detí teda prischla jedna veta prečítaná knihovníčkou a úlohou bolo doplniť jedno alebo dve slová pomocou nakresleného obrázku.
Záver rozprávkovej hodinky patrí vždy hre, keď sa spravidla najdisciplinovanejšie a najšikovnejšie dieťa premení na hlavného hrdinu rozprávky. Tentokrát bolo vybraté dievčatko, ktoré si oblieklo kostým Červenej čiapočky. Ostatné deti sa stali malými vĺčikmi. Deti sa Červenej čiapočky otočenej chrbtom pýtajú: Kam, Červená čiapočka? Ona odpovie to, čo sa od nej vyžaduje, načo všetky deti spoločne položia otázku: Ako je to ďaleko? Červená čiapočka má pár pripravených odpovedí v podobe myšacích a sloních krokov dopredu alebo dozadu. Cieľom malých vĺčikov je dotknúť sa ako prví Červenej čiapočky.
Takýmto spôsobom knihovníčky preopakovali spolu so škôlkarmi v Kysuckom Novom Meste najznámejšie ľudové rozprávky. Dôvod bol viac než pádny, slovenské deti v súčasnosti totiž lepšie poznajú americké disneyovky ako poctivé ľudové rozprávky.

J. Hrubá

Filter
Dátum (RRRR-MM-DD)

Podujatia knižnice